Novinky

Na co si dát pozor, když kupujete fungující stránky

11.7.2013

Koupě hotových stránek s historií má své výhody. Nemusíte hledat někoho na tvorbu webu, psát texty ani budovat zpětné odkazy. Často se navíc prodávají za cenu, která je nižší než částka za vytvoření nových a srovnatelných stránek. Na druhou stranu je dobré postupovat obezřetně. V dnešním článku jsem proto sepsal základní body, podle kterých při nákupu webů postupuji.

Co všechno prověřit?

Návštěvnost - Screenshoty nestačí. Pokud je návštěvnost ve vyšších číslech a má vliv na cenu, vyžadujte nasdílení Google Analytics. Nezapomeňte prozkoumat zdroje návštěvnosti (zda není generovaná tzv. auto surfy nebo vložením kódů na více stránek), jejich kvalitu (jak dlouho na webu lidé zůstanou, kolik stránek si projdou) a stabilitu (statistika může být ovlivěná extrémy).

Ranky - Nejjednodušší je zadat doménu do www.ranky.cz. Pokud se chcete vyhnout webům s falešným Page Rankem, použijte ještě Fake PageRank Checker (třeba http://www.seomastering.com/fake-pagerank-checker.php). Pro zjištění historických ranků můžete vyzkoušet také stroke.cz (stačí v URL http://stroke.cz/info/ranky/seo-profit.cz upravit název domény).

Texty - Jsou originální (k ověření lze použít Copyscape, zdarma pouze v omezeném rozsahu) a má k nim prodávající autorská práva? Neobsahují nevhodné odkazy (porno, warez apod.) či obsah? Nezapomeňte, že i když jsou na webu dostupné stránky, ještě to neznamená, že mají nějaký obsah. Můžete se totiž setkat s tím, že autor webu vytvoří spoustu stránek a na některé vloží text "Obsah se připravuje". 

Obrázky - Stejně jako na texty se i na obrázky vztahuje autorské právo. Zkontrolujte si tedy, zda obrázky na webu neporušují zákon (zda jsou řádně zakoupené nebo uvolněné pod licencí, která umožňuje jejich volné použití).

Předchozí prodeje - Pokud vám například web prodává někdo, kdo jej koupil před měsícem nebo dvěma, je vhodné zbystřit. Možná totiž nesplnil jeho očekávání nebo předchozí majitel uvedl nesprávné údaje o návštěvnosti a výdělcích.

Výdělky - Pokud mají vliv na cenu, požadujte důvěryhodné doložení příjmů. Nezapomínejte, že screenshoty jdou zfalšovat. Zároveň zkuste zjistit, zda jsou výdělky udržitelné. Pokud totiž například affiliate partner před časem výrazně snížil provize, může to prodloužit návratnost investice.

Design a redakční systém - Bude nutné pro web vytvořit nový design nebo lze ponechat ten stávající? Pokud je web založený na statickém HTML/CSS, může to být problém. Již nasazený redakční systém vám totiž ušetří spoustu práce.

Odkazy -  Odkazy směřující na doménu lze zjistit například přes https://ahrefs.com/. Kromě počtu odkazů by vás měla zajímat především jejich kvalita, stálost, anchor text a typ (site-wide, podstránka). Velmi důležité také je, zda na web povedou i po změně majitele.

Předmět koupě - Co vše je předmětem aukce? Obsah, design, kompletní web nebo i zpětné odkazy? Do kdy platí hosting? Právě tento bod má výrazný vliv na konečnou cenu. Pokud totiž koupíte stránky kvůli jejich odkazům a za pár dní smaže původní majitel všechny odkazy na váš nový web, máte problém.

Závazky - Je nutné ponechat na webu nějaké reklamní plochy? Na jak dlouho?

Penalizace - Ověřte si, zda web není částečně nebo zcela penalizován vyhledávači. Za krátké ověření také stojí, zda stránky nepoužívají zakázané praktiky, za které penalizaci mohou získat.

Tři tipy na konec

 • Pozor na kupování webů, kde jsou předmětem koupě i osobní data uživatelů. V této problematice se neorientuji, ale vše bude pravděpodobně složitější. Pro více informací doporučuji přečíst diskusi Prodej webu s osobními údaji.
 • Mnoho prodávajících zdůvodňuje prodej tím, že na web nemá dost času. Může to být pravda, ale také nemusí. Někdy třeba vědí, že stránky nemají budoucnost a když je neprodají, raději je smažou a zruší. Může se ale třeba také stát, že prodávající zjistil, že affiliate program, na kterém je založená monetizace webu, bude zrušený.
 • Webům "s velkým potenciálem" nevěřte. Nic to neznamená. Každý má plnou hlavu nápadů, jak něco vylepšit a vydělat pohádkové peníze. Dokud se to skutečně nepodaří, nemá žádný potenciál cenu.

Protože mám zkušenosti s prodejem menších webů v řádech tisíců, může se rozsah a důležitost výše uvedených bodů zásadně lišit. U dražších stránek doporučuji investovat do kupní smlouvy, která ošetří vše potřebné. 

Kde kupovat/prodávat weby

Pokud máte web zaměřený na SEO, copywriting nebo tvorbu webu, kontaktujte mě. O nákup stránek na tato témata mám dlouhodobý zájem.

Linkbuilding - jaký postup je nejlepší?

8.7.2013

 

Pokud chcete, aby vám budování odkazů přineslo očekávané vylepšení pozic ve vyhledávačích, potřebujete nejdříve zvolit ten správný postup. Bohužel nic jako univerzální návod neexistuje. Zkušení linkbuildeři však vychází z obecnějších zásad, které stačí přizpůsobit konkrétnímu webu a přidat špetku kreativity. Jak tedy postupovat při získávání odkazů?

Postupně

Sehnat tisíc odkazů během jednoho dne a další tři měsíce nic nedělat je špatné rozhodnutí. Podle zkušeností mnoha odborníků vyhledávače takové odkazy vyhodnotí jako "umělé" a nebudou jim přisuzovat žádnou (nebo jen minimální váhu). Mnohem lepší je proto získávat odkazy postupně tak, jako by je získával kvalitní obsah sám od sebe.

S důrazem na kvalitu

V linkbuildingu stále více platí, že je lepší mít méně kvalitnějších odkazů než větší počet těch méně hodnotných. Proto se vyplatí usilovat o odkazy z autoritativních zdrojů, které je obtížnější získat. Odkazy ze stovek katalogů s nulovým přínosem nebo z penalizovaných PR webů dnes nemají žádný smysl.

Efektivně

Začínající linkbuildeři často stráví svou prací mnohem více času než zkušenější odborníci. Budování zpětných odkazů tak není efektivní z časové ani finanční stránky.

Promyšleně

V některých případech je nejlepší získat odkaz výměnou, jindy koupí nebo třeba barterem (výměnou za jinou službu). A právě zkušený linkbuilder pozná, která z variant je pro klienta nejvýhodnější. Stejně promyšleně je přitom vhodné přistupovat k volbě anchor textu (textu odkazu). 

Strategicky

Linkbuilding není jednorázová záležitost. Právě dlouhodobé úsilí odměňují vyhledávače nejlépe - vysokou návštěvností a dobrými pozicemi. Určitou péči je vhodné věnovat i již získaným odkazům a monitoringu jejich existence, okolním odkazům, změnám obsahu stránky případně celého webu.

Pokud chcete pro svůj web nebo e-shop získat kvalitní odkazy, prohlédněte si naši nabídku linkbuildingu.

Masivní linkbuilding je cesta do záhuby

4.7.2013

Nárazové získávání velkého počtu odkazů (v řádech desítek až tisíců) během velmi krátké doby přináší více škody než užitku. Pokud totiž za jediný den na vaše stránky začnou odkazovat stovky jiných prezentací, vyhledávače poznají, že se nejedná o přirozený nárůst. Zpětným odkazům tak nebudou přikládat valný význam a celá snaha bude zbytečná.

Snad nejhorší je masivní linkbuilding pro již existující stránky, které během dvou let existence získaly několik málo odkazů a najednou jich začnou přibývat stovky.

Jak na rychlé zaindexování

Pokud chcete, aby se vaše nové stránky objevily ve vyhledávačích co nejdříve, stačí je přidat ručně (například Seznam na to má speciální stránku). Současně můžete přidat odkazy do záložkovacích portálů. To by mělo pro rychlé zaindexování stačit. Na masivní budování odkazů raději zapomeňte. Možná díky tomu váš web zaindexují vyhledávače rychleji, ale do budoucnosti vám to zbytečně zkomplikuje optimalizaci stránek.

Místo hromadných odkazů:

 • provádějte linkbuilding postupně a dávejte přednost kvalitě odkazů před kvantitou, 
 • nespěchejte - odkazy nejsou sběratelské předměty a nepotřebujete je všechny, 
 • se snažte získat odkazy z autoritativních WWW stránek hned od začátku.

Proč se masivní postup nevyplácí?

V lepším případě nebudou brát vyhledávače na masivně získané odkazy ohled. Známe však případy, kdy si web dlouho držel dobré pozice díky několika málo odkazům, které byste spočítali na prstech jedné ruky. Po masivním linkbuildingu však došlo k propadu pozic i návštěvnosti. Zahraniční experti na SEO navíc provedli několik testů a zjistili, že kvůli získání velmi vysokého počtu odkazů (z nekvalitních stránek) mohou vyhledávače web dokonce i penalizovat.

Pokud chcete pro svůj web nebo e-shop získat kvalitní odkazy, prohlédněte si naši nabídku linkbuildingu.

 

10 tipů pro více retweetů (RT) na Twitteru

1.7.2013

Jerry Low napsal pro magazín The Daily Egg velmi zajímavý článek s deseti tipy, jak získávat na Twitteru více RT (neboli Retweetů). Protože zmínky na sociálních sítích mohou výrazně ovlivnit úspěšnost optimalizace pro vyhledávače, rozhodl jsem se ty nejzajímavější myšlenky ze článku 10 Easy Ways to Get More Retweets shrnout a přeložit.

 • Publikujte v ten správný čas, kdy je vysoká šance, že tweet bude sdílet co nejvíce lidí. Obvykle je to mezi druhou a šestou hodinou odpolední (v pracovních dnech).
 • Požádejte o retweet. Jednoduše přidejte do tweetu prosbu ve stylu "RT potěší" nebo "Prosím o RT". Podle našich zkušeností to až překvapivě funguje.
 • Přidejte do příspěvku odkaz. Podle studie citované ve zmíněném článku 52 % přeposlaných tweetů obsahovalo odkaz.
 • Retweetujte příspěvky ostatních. Není žádné tajemství, že uživatelé, kteří často sdílí příspěvky ostatních, získávají více RT.
 • Vyhněte se nudným příspěvkům o tom, že právě jdete spát nebo snídáte.
 • Používejte slova, která lidé často retweetují (např. zdarma, prosím, článek, jak na to apod.).
 • Nepište příspěvky přesně na 140 znaků. Nejlepší je nechat 30-60 znaků volných, aby mohli lidé příspěvek manuálně retweetovat.
 • Používejte hashtagy (ale s mírou).
 • Publikujte moudré citáty a myšlenky odborníků (známých osobností apod.).
 • Pište stejným jazykem, jako cílová skupina.

Zdroj: 10 Easy Ways to Get More Retweets od Jerryho Lowa

 

Proč linkbuilding? 3 dobré důvody

1.7.2013

Kvalitně provedený linkbuilding není jen o vylepšování pozic ve vyhledávačích. Podporuje totiž celkovou viditelnost vašich stránek - na místech, kde se vyskytuje cílová skupina a potenciální zákazníci. Nejčastěji tedy na tematických stránkách, diskusích nebo dokonce sociálních sítích.

 

1. Pomáhá při optimalizaci pro vyhledávače

Už od počátků SEO jsou zpětné odkazy jedním z nejdůležitějších kritérií, podle kterých vyhledávače hodnotí stránky. A zůstane to tak i do budoucnosti. Pokud se tedy chcete se svým webem dostat na přední pozice ve výsledcích vyhledávání, je promyšlený linkbuilding nezbytný.

 

2. Pomáhá při zvyšování návštěvnosti

Odkazy na správných místech pomáhají při optimalizaci a navíc i přímo zvyšují návštěvnost. U jednoho z našich klientů jsme například provedli výměnu jediného odkazů, který od té doby přivádí každý rok na stránky přes 150 relevantních návštěvníků. A to už je hezké číslo.

 

3. Pomáhá při budování značky (brandu)

Pokud budou relevantní stránky obsahovat zmínku o vaší firmě (nejen) ve formě odkazu, zvýší se šance, že si vás všimnou potenciální zákazníci. A i když třeba na odkaz nekliknou, možná si na něj vzpomenou, až budou chtít příště nakupovat. Při vhodně zvoleném postupu tak linkbuilding přispívá k celkové viditelnosti a popularitě společnosti.

 

Kromě toho patří budování zpětných odkazů mezi ekonomicky výhodné metody internetového marketingu, která je dostupná pro všechny - malé firmy, odborníky na volné noze, střední firmy, začínající e-shopy i ostatní.

Na co si dávat pozor při výměně odkazů

18.5.2013

Výměna odkazů patří mezi osvědčené metody linkbuildingu neboli budování zpětných odkazů. Pokud však má být opravdu efektivní, měli bychom dodržovat několik základních pravidel. Nejdůležitější je totiž kvalifikovaně zhodnotit stránky partnerského webu, se kterým chceme odkazy vyměnit. Každého zkušenějšího linkbuildera obvykle zajímá:

 • Kolik odkazů na externí weby obsahuje stránka, se kterou provádíme výměnu odkazů (pokud málo, je to plus)?
 • Směřují tyto odkazy na tematické weby nebo na desítky různých stránek různých témat (viz kocitace)?
 • V jaké části stránky odkaz bude (v textu, patičce, na začátku/konci článku, v postranním sloupci)?
 • Jaké jsou ranky (Srank a Page Rank) stránky? Není web ve vyhledávačích penalizován?
 • Jaké je tematické zaměření textů na stránce (respektive na celém webu)?
 • Mění se obsah na stránce velmi často nebo jen výjimečně?
 • Bude u odkazů nastavený atribut nofollow?

SEO copywriting: kde hledat klíčová slova

15.5.2013

Základem úspěšných SEO textů je kvalitní analýza klíčových slov. Právě ta vám poskytne seznam vhodných slov a spojení, která budou po zapracování do textů přivádět na web návštěvníky z vyhledávačů. Pokud už máme základní seznam klíčových slov, lze přistoupit k jeho rozšiřování pomocí postupů pro hledání klíčových výrazů. Pět nejpoužívanějších vám představíme v následujícím seznamu.

5 míst, kde hledat klíčová slova

 • Google Analytics - Zřejmě první místo, kde budete hledat vhodná klíčová slova. Nevýhodou je, že Google skrývá klíčová slova u některých návštěvníků. Proto je vhodné používat Google Webmaster Tools a případně tento nástroj propojit s Google Analytics.
 • Nástroj pro návrh klíčových slov v Skliku a Google Adwords - V obou zmíněných systémech najdete nástroj, který vám po zadání klíčového slova/spojení doporučí vhodné alternativy a doplní ke všem výrazům hledanost i konkurenčnost. Díky tomu si můžete snadno udělat představu o náročnosti optimalizace.
 • Interní vyhledávání - Hledaná klíčová slova lze sledovat v interním systému (pokud to umožňuje) nebo pomocí Google Analytics (návod pro nastavení zde).
 • Našeptávač - Když zadáváte do Seznamu či Googlu hledaný výraz, napovídá vám našeptávač často hledaná klíčová slova/spojení podobná tomu vašemu. Někdy vám tyto výrazy nástroje pro návrh klíčových slov nenabídnou - proto je vhodné hledat klíčová slova i pomocí našeptávače.
 • Vlastní nápady - Při analýze klíčových slov se SEO konzultanti často spoléhají také na vlastní nápady. Hledají tak synonyma, podobná klíčová slova, kombinace slov a spojení, lokality a vše ostatní, co potřebují zahrnout do podkladů pro SEO copywritera.

Diverzifikace a SEO

13.5.2013

V souvislosti s optimalizací pro vyhledávače se stále častěji mluví o diverzifikaci zdrojů návštěvnosti. Je logické, že mnohem efektivnější je získávat zákazníky z vyhledávačů, PPC, sociálních sítí, bannerů i dalších kanálů internetového marketingu. Navíc je diverzifikace výhodná z důvodu rizika, které představuje závislost na přirozených výsledcích vyhledávání.

U některých vyhledávačů (Google) je totiž dosažení dobrých pozic během na dlouhou trať. U jiných (Seznam) jste zase závislí na jejich nepříliš propracovaném algoritmu, kvůli kterému se i správně optimalizovaná stránky mohou zobrazovat třeba na páté stránce a web s klíčovým slovem v doméně a nepřirozeným odkazovým profilem na prvním místě.

Jak na diverzifikaci?

 • Nesázejte jen na optimalizaci pro vyhledávače - doplňte ji PPC reklamou, obsahovým marketingem, aktivitou na sociálních sítích nebo třeba bannery
 • Nikdy nezakládejte zdroje návštěvnosti pouze na vyhledávačích - změny algoritmu vyhledávačů, penalizace nebo třeba technické problémy mohou být likvidační
 • Nechte si poradit od zkušeného odborníka, který navrhne komplexní internetový marketing s ohledem na diverzifikaci zdrojů návštěvnosti

Seznam záložkovacích webů

9.5.2013

Pro získání základních odkazů se využívají i tzv. záložkovací servery, do kterých si uživatelé ukládají odkazy na zajímavé stránky. V současné době je vhodné zaregistrovat web v rámci optimalizace pro vyhledávače do následujících stránek.

 

 

Kromě výše zmíněných existuje také řada zahraničních záložkovacích webů a některé české, které jsou však aktuálně nefunkční (tipper.cz a další).

Seznam on-line poraden

6.5.2013

Jednou z oblíbených linkbuildingových metod je i budování odkazů v tzv. on-line poradnách. Podle některých studií totiž patří takto získané odkazy mezi ty efektivnější. Samozřejmě i v tomto případě platí, že odkazy by měly být přirozené (žádný spam) a užitečné pro návštěvníky on-line poraden.

České on-line poradny

Pokud provozujete podobný portál nebo víte o nějakém webu, který v tomto seznamu chybí, pošlete mi na něj tip.

O přirozenosti odkazů

2.5.2013

Vyhledávače zkoumají u zpětných odkazů jejich přirozenost. Jinými slovy to znamená, že hlídají, zda majitelé webových stránek (nebo firmy, které si na to najmou) nevytváří odkazy uměle. I když je tvorba zpětných odkazů jedním z hlavních bodů optimalizace, je důležité dbát na jejich přirozenost.

Nepřirozené odkazy

 • Vznikají rychle během krátké doby (desítky a stovky odkazů během několika málo dnů)
 • Vedou ze stránek s větším množstvím jiných odkazů (katalogy, podstránky se stovkami odkazů na partnerské stránky)
 • Mají stejný nebo podobný anchor text odkazů (tisíce odkazů s textem "dovolená Chorvatsko" opravdu nevypadají přirozeně)

Přirozené odkazy

 • Vznikají postupně po dlouhou dobu (linkbuilding probíhá neustále)
 • Vedou ze stránek s menším počtem odkazů na externí weby a z různých míst webu (z textu, postranních sloupců, komentářů apod.)
 • Mají různý anchor text (často název webu, jeho URL adresu nebo název firmy)

5 základních chyb v SEO

1.5.2013

Matt Cutts zmiňovaný v předminulém příspěvku ve svém videu představil 5 chyb, které považuje za nejčastější příčiny neúspěšné optimalizace pro vyhledávače.

 • Stránky nejsou přístupné pro roboty vyhledávačů (text je na obrázcích, na některé interní stránky nevedou žádné odkazy apod.)
 • Texty neobsahují slova a spojení, která uživatelé vyhledávačů hledají
 • Přehnané zaměření na linkbuilding místo snahy vybudovat kvalitní obsah
 • Špatné nebo žádné meta tagy title a description
 • Přehlížení důležitých informací, které Google zveřejňuje pro webmastery

Přepis z videa najdete na stránce http://searchenginewatch.com/article/2265176/Are-You-Making-These-5-Basic-SEO-Mistakes

Jak na optimalizaci obrázků?

30.4.2013

Mezi dva hlavní vyhledávače obrázků patří obrazky.cz od Seznamu a images.google.cz. Na webové stránky mohou při správné optimalizaci obrázků přivádět desítky návštěvníků za den. Stačí jen vědět, jak na to.

Vyhledávače chtějí uživatelům nabízet obrázky, které lidé hledají. Nejdůležitější je proto pro každý obrázek správně vybrat název (např. obrazek.jpg) tak, aby byl zároveň klíčovým slovem, které uživatelé hledají.

Tento název by se také měl objevit v atributu alt a v textu na stránce s obrázkem. Dále je vhodné zveřejnit obrázek ve vysoké kvalitě, protože to uživatelé ocení. Za zvážení stojí také uvolnění obrázků pod licencí CC BY 3.0 CZ - možná někteří uživatelé zveřejní obrázek na svých stránkách a odkážou na zdroj.

Uvolnění obrázků pod licencí CC BY 3.0 CZ je mimochodem jednou z linkbuildingových metod.

Příklad

Pokud chceme optimalizovat fotku Sněžky, měli bychom ji umístit na stránku, kde se nachází texty o této hoře a zároveň by mohl vypadat HTML kód obrázku následovně.

<img src="/snezka.jpg" alt="Fotografie Sněžky z Obřího dolu" />

Odkazování mezi vlastními weby - ano či ne?

29.4.2013

Matt Cutts ve svém krátkém videu odpovídal na dotaz, zda je vhodné propojovat odkazy vlastní webové stránky. Stručná odpověď zní, že prolinkování webů většinou není proti zásadám optimalizace podle Googlu.

Samozřejmě to ale není 100% pravidlem. Pokud na sebe budou vzájemně odkazovat desítky tematicky zcela odlišných webů (každý na každého), může to způsobit problémy. Podle Matta je ideální, pokud máme tematicky spřízněné stránky a jejich vzájemné prolinkování navíc přinese užitek návštěvníkům.

Zároveň Matt Cutts ve zmíněném videu dodává, že podezřelé jsou také desítky (50, 80 atd.) webových stránek, které náhle mezi sebou propojíme odkazy. Něco podobného by zcela logicky nemohlo přirozeně vzniknout.

Odkaz na video: http://www.youtube.com/watch?v=x0-jw_PfwtY